E rrallë! 30-vjeçarja mbeti shtatzënë dy herë brenda 28 ditëve dhe lindi dy foshnja në të njëjtën ditë


Një nënë ka mbetur shtatzënë dy herë brenda 28 ditësh dhe e ka kuptuar vetëm pasi lindën foshnjat.

Sophie Small, 30 vjeç, lindi vajzat Holly dhe Darcy në gusht 2020, duke besuar fillimisht se vajzat ishin binjake.

Megjithatë, mjekët mbetën të hutuara nga pesha e ndryshme e foshnjave.

Mjekët më vonë përcaktuan se vajzat në fakt ishin ngjizur me një muaj diferencë për shkak të superfetimit, një fenomen ku një shtatzëni e dytë ndodh menjëherë pas të parës.

Sipas Klinikës Cleveland, “Superfetimi është aq i rrallë tek njerëzit sa që ka vetëm rreth 10 raste të konfirmuara”.

“Këto raste janë kaq unikë saqë kur ndodhin, shpesh bëjnë bujë të madhe”, thuhet në faqen e informacionit të klinikës. “Mundësia që ju të prekeni nga superfetimi është afër zeros.”

Klinika pretendon se trupi i një gruaje shtatzënë kalon nëpër “ndryshime hormonale që e bëjnë pothuajse të pamundur të mbetet shtatzënë ndërsa një vezë e fekonduar (embrion) tashmë po rritet brenda mitrës”.

Small e cila është një nga gratë e pakta që e kanë përjetuar këtë fenomen, tha për Kennedy News se shtatzënia e saj ishte “e tmerrshme”.

Ajo ndihej e sëmurë çdo mëngjes dhe u shtrua në spital tetë herë në shtatë javë.

“Unë mbajta dy foshnja që rriteshin në faza të ndryshme, por ne nuk e dinim këtë. Ata nuk mund të kuptonin pse isha kaq i sëmurë. Prisja binjakë, por njëri ishte më i madh se tjetri. Bebet kishin qeset dhe placentën e tyre, kështu që mund të ushqeheshin kur të donin, por mjekët nuk mund të kuptonin pse njëri binjak ishte më i madh se tjetri”, u shpreh nëna.

Pasi vajzat lindën në madhësi kaq të ndryshme, mjekët kryen teste dhe përcaktuan se foshnjat nuk ishin fare binjake.

“Darcy ishte një fëmijë 32 javësh dhe Holly ishte një fëmijë 36 javësh,” tha Small.

Instruktorja e notit në Britani, e cila është gjithashtu nënë e djalit 6-vjeçar Oscar, thotë se skeptikët thjesht nuk e besojnë atë kur ajo u tregon historinë e pabesueshme.

“Njerëzit mendojnë se jam i çmendur kur ia tregoj. Ata pyesin se sa minuta diferencë kanë dhe unë them, ‘Darcy është dy minuta më i madh dhe katër javë më i ri, ndërsa Holly ka lindur dy minuta më vonë, por është katër javë më e madhe”, tregoi më tej Small.

Ndërkohë, Small thotë se të tjerët as që besojnë se vajzat janë motra për shkak të paraqitjeve dhe personaliteteve të ndryshme.

“Holly ka flokë bionde, sy të mëdhenj të bukur blu dhe dëshiron të jetë një princeshë ose një kalorës. Flokët e Darcy janë një flokë kafe, ajo dëshiron të bëhet shofere treni kur të rritet”, shpjegoi nëna.


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format