Posted in Kulture Speciale

EVA PLLUMAJ E bukura Malësore Që rrezaton Bukuri, identitet dhe vlera”

Eva Pllumaj konkurentja bukuroshe e Logut të Bjeshkëve 2023, e cila me bukurinë hijeshinë dhe fisnikërinë e femrës malësore, rrezatoi në amfiteatrin natyror të këtyre…

Continue Reading EVA PLLUMAJ E bukura Malësore Që rrezaton Bukuri, identitet dhe vlera”
Posted in Kulture Lifestyle

Ju prezantojmë super valltarët e vegjël nga shkolla Jusuf Puka

Duket sikur ështē vetëm koha e teknologjisë, por për këta fëmijë që do tju prezantojmë jo. Po flasim për valltarët e talentuar të klasës së…

Continue Reading Ju prezantojmë super valltarët e vegjël nga shkolla Jusuf Puka
Posted in Kulture Lajme

“Seminari Bo*mbë” sjell në Prishtinë e Tiranë yjet e fushës së bukurisë dhe estetikës

“Tesa Academy” me qendrat e saj në Kosovë dhe Shqipëri, si akademia më serioze, inovative dhe profesionale e bukurisë dhe estetikes, po sjell “Seminarin Bombë”….

Continue Reading “Seminari Bo*mbë” sjell në Prishtinë e Tiranë yjet e fushës së bukurisë dhe estetikës
Posted in Histori njerëzore Kulture

“Nuses sime” Dëshmores së Atdheut “Prena Ndoja Ukas “

Ma vranë Prena Ukën, ma vranë, mi lanë netët pa Agim, mi rrafshuan malet Alpine, ma vranë dragoneshën time. Patëm vallëzuar mes plumbash, e ëma…

Continue Reading “Nuses sime” Dëshmores së Atdheut “Prena Ndoja Ukas “
Posted in Kulture

Fenomeni Andris Lleskai

Në panoramën e librave poetikë, cikleve të vjershave dhe poezive që qarkullojnë do të veçoja, mikun e Urës Letrare, poetin Andris Lleskai. Natyrisht ka shumë…

Continue Reading Fenomeni Andris Lleskai
Posted in Kulture

“Realitet dhe iluzion”, Arben Kristani sjellë për publikun ekspozitën e 11-të

Jemi mësuar ta shohim si mjeshtrin e peisazhit, në disa ekspozita personale, ku në veprat e tij mbizotëron magjia e natyrës. Por këtë herë piktori…

Continue Reading “Realitet dhe iluzion”, Arben Kristani sjellë për publikun ekspozitën e 11-të
Posted in Kulture

“Çmimi i Publikut” në Festivalin Mbarëkombëtar Teatror online “Moisiu On”, Sako takon artistë në ditën e teatrit

Sot është Dita Botërore e Teatrit dhe artistët e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës janë bërë bashkë edhe për të festuar  “Çmimin e Publikut” në…

Continue Reading “Çmimi i Publikut” në Festivalin Mbarëkombëtar Teatror online “Moisiu On”, Sako takon artistë në ditën e teatrit
Posted in Kulture

Nxjerrja në dritë e dëshmitë arkeologjike nënujore, pjesë e projektit Approdi

Veç rëndësisë së sisteve arkeologjike, rëndësisë si qytet portual, Durrësi fsheh dhe shumë thesare nënujore. Si i tillë qyteti ofron turizëm gjatë gjithë vitit. Pasuria…

Continue Reading Nxjerrja në dritë e dëshmitë arkeologjike nënujore, pjesë e projektit Approdi
Posted in Kulture

Pol Milo, prezanton librin Shtegtimi i dinozaurëve fluturues

Pol Milo, libri Shtegtimi I dinozaurëve fluturues – një pelerinë prej mëndafshi që vesh groteskun e evoluar Shkrimtari dhe autori durrësak Pol Milo sjell në…

Continue Reading Pol Milo, prezanton librin Shtegtimi i dinozaurëve fluturues
Posted in Kulture

“Frymë jete”, ekspozita e 15 vjeçares Sonia Mustafa

Ajo është vetëm 15 vjeçe, vazhdon shkollën e mesme si të gjithë bashkmoshatarët e saj. Por, ajo ka një pasion, të cilin synon që ta…

Continue Reading “Frymë jete”, ekspozita e 15 vjeçares Sonia Mustafa