“Anton Ndoj mjeku drejtuesi shëndetësor dhe intelektuali i njohur nga Mirdita”


Anton Ndoj, mjek, drejtues në shëndetësi, intelektual i njohur.
Lindi me 25 tetor 1972 në Srriqe të Fanit, ku kreu arsimin 8-vjeçar(1987); vazhdoi arsimin e mesëm në shkollën e mesme në fshatin Gojan i Madh(1987-1991) dhe pastaj studimet e larta në degën mjekësi e përgjithshme në Fakultetin e Mjekësisë(1991-1997); specializim pasuniversitar në degën Kirurgji e përgjithshme (1998-2002); specializim pasuniversitar në degën Urologji (2008-2009).

U trajnua në programin mbi planifikimin dhe menaxhimin shëndetësor të zhvilluar nga Ministria e Shëndetësisë, Instituti i Shëndetit Publik, Universiteti i Montrealit dhe Kooperimi zvicerian(maj-dhjetor 2007). Në vitin 2019 ndoqi kursin e Laparoskopisë Urologjike pranë Departamentit të Urologjisë në Universitetin Uludag të Bursës në Turqi(2019).

Filloi punë mjek i përgjithshëm dhe përgjegjës i Qendrës Shëndetësore Qafë Mali të rrethit të Pukës(1997-1998); kirurg në Spitalin e Pukës(2002-2007); mjek kirurg – urolog pranë Spitalit Rajonal Durrës(2009 e në vazhdim). I aftë si menaxher në sektorin e shëndetësisë: drejtor i Spitalit Pukë(2002-2006); anëtar i Bordit Drejtues të Spitalit Rajonal Durrës(2014-2020); shef i Klinikës së Urologjisë pranë Spitalit Rajonal Durrës(2020 e në vazhdim).

Pjesëmarrës në shumë simpoziume, konferenca kombëtare e ndërkombëtare të mjekësisë, të zhvilluara brenda dhe jashtë vendit; autor i shumë punimeve shkencore të botuara në revista me faktor të lartë impakti. Është anëtar i Urdhërit të Mjekut Shqiptar; anëtar i Shoqatave të Kirurgëve dhe Urologëve Shqiptarë, si dhe anëtar i Shoqatës së Urologëve të Europës (EAU).

I është dhënë titulli “Ambasador i Paqes”(2010) dhe është i zgjedhur kryetar i Sindikatës së Shëndetësisë së rrethit Durrës(2014 e në vazhdim).
Marr nga libri në dorëshkrim” Historia e zhvillimit të shëndetësisë në Mirditë”.

Nga Nikollë Loka


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format