Dhimbjet muskulare, kura natyrale që funksionon


 

Dhimbjet muskulare dhe të gjymtyrëve janë të forta dhe aspak të këndshme. Fundja, asnjë dhimbje nuk është e tillë. Por në rastin e muskujve dhe gjymtyrëve, dhimbja është aq e mprehtë sa të drobit dhe të heq lirinë e lëvizjes. Dhimbjet muskulare shfaqen në çdo stinë, por gjatë dimrit janë më të shpeshta.

 

A ka një kurë për dhimbjet muskulare dhe të gjymtyrëve?

Mjekësia tradicionale favorizon përdorimin e medikamenteve dhe kremrave. Mjekësia popullore nga ana tjetër bën rekomandime të ndryshme. Të dhënat e AgroWeb.org tregojnë se përzierja e mjaltit, kanellës dhe xhenxhefilit funksionon me të vërtetë. Një kurë e tillë zbut dhimbjen dhe inflamacionin dhe rikthen lëvizshmërinë.

 

Përse janë këto përbërës kaq efikasë?

Mjalti është eliksir i shëndetit.

Vlerat e tij janë të pamohueshme dhe të larmishme. Mjalti është një përbërës i domosdoshëm për mirëqenien tonë. Xhenxhefili është i shkëlqyer kundër inflamacionit sepse përmban xhinxherol. Ky përbërës largon dhimbjen e kyçeve, muskujve dhe gjymtyrëve bashkë me inflamacionin. Për më tepër, xhinxheroli arrin të parandalojë dëmet që shkaktojnë radikalet e lira. Ai është efikas në zbutjen e lëndimeve të fytit dhe në forcimin e sistemit imunitar. Kanella është një erëz shumë e fuqishme kundër inflamacionit.

 

Ajo lufton bakteret dhe mbron funksionet e trurit.

 

Kanella është e pasur në minerale si: hekuri, mangani dhe kalçiumi.

 

Kjo erëz aromatike rekomandohet nga ekspertët për parandalimin e diabetit dhe uljen e sheqernave në gjak.

 

Kura me Xhinxher, Kanellë dhe Mjaltë

Përbërësit:

– 1 lugë gjelle me xhenxhefil të grirë

– 1 gotë me ujë

– pak kanellë

– 2 lugë çaji me mjaltë

 

Përgatitja

Ziejeni ujin dhe lëreni mënjanë.

 

Shtoni xhenxhefilin dhe kanellën dhe mbulojeni enën me kapak.

 

Pas 10-15 minutash shtoni mjaltin.

 

Ju mund të konsumoni një lugë çaji nga ky lëng dy herë në ditë.

 

Pijeni lëngun për disa ditë deri sa dhimbja të ikë dhe ju të jeni në gjendje të lëvizni lirshëm dhe pa probleme./AgroWeb.org


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format