Gjashtë ditë protesta për vdekjen e afrikano-amerikanit, kaos në shumë qytete të SHBA-së


Vdekja e një afrikano-amerikan, ndërsa ishte ndaluar nga policia , ka shkaktuar reagime me protesta që prej një jave në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ato nisën fillimishtë si paqësore, por më pas degjeneruan në, zjarrvënie dhe forma të tjera. Ndalim-qarkullimi hyri në fuqi me qëllimin per te ndalur protestat në gati 40 qytete, por njerëzit kryesisht i kanë injoruar ato, duke krijuar situata tensioni.Policia speciale u përplas me protestuesit në New York, Chicago, Philadelphia dhe Los Angeles, duke përdorur gaz lotsjellës dhe  plumba piper për të shpërndarë turmat.Protestuesit u vunë zjarrin automjeteve të policisë, ndërsa u raportuan grabitje të dyqaneve në disa qytete. Garda Kombëtare – forca ushtarake rezervë e SHBA për emergjencat e brendshme – tha të dielën se 5,000 prej personelit të saj ishin aktivizuar në 15 shtete dhe Uashington, DC, ku turmat u mblodhën përsëri pranë Shtëpisë së Bardhë, këtë herë duke ndezur zjarre dhe duke hedhur gurë ndaj policisë.Kishte raste të shumta që automjetet e policisë u vandalizuan dhe u dogjën të dielën. Oficerët për menaxhimin e trazirave vazhduan të përgjigjen me gaz lotsjellës dhe granata.

 


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format