Gjobat për kuponin tatimor. Ja sa e ha klienti.


Në tre ditët e para të aksionit antiinformalitet  në të gjithë territorin e vendit janë kontrolluar rreth 1400 biznese. Grupet e kontrollit i kanë kushtuar rëndësi dhënies së kuponit tatimor. Në  mungesë të tij qytetarët  mund të gjobiten me 1 mijë lekë  ndërsa bizneset me 50 mijë lekë për mos lëshim siç ishte rasti i një biznesi në kryeqytet.

Ndërkohë nga kontrollet e realizuara është  konstatuar se  shumë prej bizneseve e tejkalojnë xhiron prej 5 milion lekësh ndërkohë që janë deklaruar biznese të vogla.

Në total janë konstatuar 373 biznese të tilla. Plani i veprimit në terren përfshin 78 zona në të gjithë territorin, me 95 grupe që kanë vijuar aksionin për verifikime të tatimpaguesve të paregjistruar në QKB dhe në organin tatimor, verifikim të përdorimit të pajisjeve fiskale dhe lëshimin e kuponit tatimor, verifikimin e deklarimit të punonjësve në organet tatimore, si dhe verifikimin për dokumentimin me faturë tatimore të mallrave në subjekte të tjera.


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format