Humb jetën nga koronavirusi aktorja e njohur e telenovelave meksikane


Pilar Pellicer, aktorja meksikane 82-vjeçare ka ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit.

Ajo njihet për rolet e shumta që kishte në 20 telenovela, ku më shumë ka spikatur për rolin në telenovelën “Triumfi i dashurisë” dhe “Njerka”, shkruan meganews.al.

Shkak i humbjes së saj u bë koronavirusi, i cili i solli komplikime për shëndetin.

Personazhe të njohur meksikanë janë shprehur të pikëlluar për humbjen e aktores së madhe, e cila gjatë karrierës së saj është vlerësuar edhe me çmime.

Muere la actriz mexicana Pilar Pellicer por complicaciones de COVID-19

Lindur më 12 shkurt 1938 në Villahermosa, Tabasco, Pellicer filloi karrierën e saj gjatë epokës së artë të kinemasë meksikane drejt fundit të viteve 1950, së pari si një ekstra, dhe më në fund debutoi si aktore në filmin Nazarin, me personazhin ” Lucy.

Filmatografia e tij përbëhet nga 43 filma artistikë, përfshirë Santa, Pedro Páramo, Las Poquianchis, Cadena përjetua dhe Tres Mujeres en la Hoguera, film kult i njohur për të qenë i pari me temë lezbike në Meksikë dhe në të cilin ajo ndau kredi me Maritza Olivares dhe Maricruz Olivier.

Por COVID-19, muere Pilar Pellicer a los 82 años (12:30 h) ‹ ADN ...

Përveç punës së saj në kinema, Pellicer mori pjesë në Unitaries Woman, Real Life Cases, Women Killer and La rosa de Guadalupe, ndër të tjera; si dhe në 19 opera sapun në të cilat dallohen Muchachitas, Lo imperdonable dhe La Madrastra.

Vdekja e Pellicerit ishte befasuese, pasi nuk ishte zbuluar se aktorja ishte infektuar nga koronavirus, një pandemi që e mban botën në gatishmëri dhe nga e cila rrjedh një emergjencë e mbyllur shëndetësore.

Luto no México! Morre de coronavírus Pilar Pellicer, atriz de A Gata

Muere Pilar Pellicer, musa del cine mexicano — Noticias en la Mira


Like it? Share with your friends!