Këshilla e duhur për të kursyer para, sipas shenjës së Zodiakut


Të gjithë kemi zakonet tona të çuditshme dhe dobësi kur bëhet fjalë për shpenzimin e parave. Kursimi i një shume të caktuar në kohën e sotme kur nuk e dini se çfarë do të vijë më pas, është bërë shumë e rëndësishme. Duke u nisur nga shenjat e zodiakut dhe tiparet e tyre, këtu është një përmbledhje se si çdo shenjë e zodiakut duhet të kursejë para.

Dashi

Për të kursyer para, duhet të sfidoni veten dhe të vendosni synime javore. Shtyni veten që të mos shpenzoni asnjë lekë gjatë gjithë ditës apo javës. Nëse duhet të bëni pazar, atëherë lini kartat tuaja në shtëpi dhe merrni pak para në mënyrë që të blini vetëm atë që ju nevojitet.

Demi

Përpiloni një plan të kursimeve për veten tuaj. Nëse keni nevojë të blini një produkt, atëherë ruajeni veçmas. Në këtë mënyrë do të jeni më të fokusuar dhe më të synuar kur bëhet fjalë për shpenzimet tuaja.

Binjakët

Provoni kursime të automatizuara për qëllime më të mëdha si pushime të gjata apo edhe plane pensioni.

Gaforrja

Caktoni lloje të ndryshme fondesh për gjëra të ndryshme. Ashtu si kurseni në arka të ndryshme kursimesh ose llogari për kujdesin ndaj vetes, një tjetër për pushimet dhe caktoni fonde drejt qëllimeve specifike.

Luani

Në vend të blerjeve emocionale, jini pak praktik dhe mendoni për mënyra novatore kur bëhet fjalë për dhuratat.

Virgjëresha

Ju mund të shkoni për një plan të automatizuar kursimi apo edhe të investoni në gjëra që kanë një përfitim afatgjatë.

Peshorja

Mundohuni të paguani për të gjitha në para cash. Do t’ju ndihmojë të shihni pikat tuaja të dobëta dhe më pas mund të shikoni mënyra të ndryshme për të kursyer paratë tuaja.

Akrepi

Merrni ndihmën e një planifikuesi financiar, përdorni burimet tuaja. Mos ndërmerrni rreziqe financiare. Shihni ku po kurseni dhe ku po humbisni.

Shigjetari

Ëndërroni shumë, është e drejta juaj, por mbushni kursimet tuaja për të shmangur një të ardhme të dobët. Kurseni një shumë të caktuar çdo muaj pa dështuar.

Bricjapi

Jeni shumë mirë me kursimet sepse kjo është një natyrë e dytë për ju, por këshillohet që t’i kurseni paratë aty ku keni më shumë interes.

Ujori

Provoni Kakeibo, një taktikë organizative japoneze që është një kombinim i ditarit me pika dhe vëmendjes financiare. Është shumë e rëndësishme për ju që të keni rezervat tuaja financiare sepse jeni shpenzues me temperament.

Peshqit

Ndërtoni një fond emergjence, investoni në tregun e përbashkët pasi të konsultoheni me dikë që i di këto gjëra.


Like it? Share with your friends!