Kuvajti reklamon Shqipërinë, KUNA: “Parajsa” e fshehur mes Italisë, Greqisë dhe Malit të Zi


Dielli përvëlues mbi Kuvajt gjatë muajve të verës është zakonisht një shenjë paralajmëruese për sezonin e udhëtimeve, një kohë ku shumë kuvajtianë drejtohen jashtë shtetit për t’i shpëtuar vapës së padurueshme.

Agjencia Kuvajtiane e Lajmeve, KUNA, ka listuar destinacionet e preferuara për të kaluar pushimet, ku kombinohen metropolet më të mëdha me mrekullitë natyrore frymëzuese. Në listë përfshihen kështu Londra, Milano dhe New York, e midis tyre edhe Shqipëria.

Mohammad Al-Awadhi, një investitor në pasuri të paluajtshme tregon për KUNA se fluturon shpesh drejt Shqipërisë, ku kalon çdo verë.

“Shqipëria mbetet gjerësisht e neglizhuar nga shumë turistë, por parajsa e fshehur përballë Italisë dhe e ngjeshur mes Greqisë e Malit të Zi ka plot për të ofruar për ata që kërkojnë një vend të qetë për t’u arratisur”, lexon artikulli.

“Vera në Kuvajt është shumë e nxehtë dhe është përcaktuar që do ta kaloj të gjithë verën jashtë shtetit çdo vit”, thotë Al-Awadhi në telefon nga apartamenti i tij, të cilin ai e përshkruan duke thënë se sheh nga mali i Tiranës (Dajti).

Ai shton gjithashtu se në vende si Shqipëria, aksesi në prodhime të freskëta organike është një përfitim i madh. “Mund të ndjesh një diferencë të dukshme me ushqimin këtu, është i gjithi me cilësi shumë të lartë”, shton Al-Awadhi.

Shkrimi vijon duke analizuar industrinë e turizmit të Kuvajtit, ku trendi sipas agjencive të udhëtimit është për destinacione gjithmonë e më pak të zakonshme, për aventura në të panjohurën./SCAN


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format