Limuzina e diktatorit Hoxha, cilat ishin funksionet unike për kohën


Emisioni “Opinion” i është dedikuar sot makinave retro në Shqipëri. Limuzina e diktatorit Enver Hoxha është padyshim makina retro më e famshme dhe më me vlerë. Diktatori Hoxha e përdori atë për disa raste të veçanta. Ajo është prodhuar në 1966 dhe në atë kohë ishte makina më luksoze dhe më e shtrenjtë e kohës. Një mrekulli inxhinierike, e prodhuar me porosi dhe e personalizuar. Makina është e markës Mercedes Benz dhe ka të regjistruara 14 mije kilometra. Ajo është prodhuar në afro 5 copë dhe ka funksione që për kohën nuk i kishte asnjë makinë serie. Midis tyre, kondicionim me dy zona, sedilje me amortizim special dhe radio komunikimi. Makina ka një lartësi tej normales në pjesën e prapme të saj. Ajo është e veshur me inoks që ishte diçka e rrallë tek makinat dhe me rimeso qershie. Makina ka hapjen e xhamit dhe shtyrjen e sediljeve me buton, ndezjen dhe uljen automatike të perdeve. Pasagjerët në sediljet e prapme kanë mundësi të përdorin dy tavolina, një karakteristikë e rrallë e kohës.


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format