Maturantët e Durrësit në protestë, kundërshtojnë provimin e Gjuhës Shqipe dhe Letrësisë


“Besa na preve në besë” . Ishte kjo një ndër pankartat që mbanin në duart maturantët e qytetit të Durrësit, të cilët protestuan sot, duke kërkuar mos vlerësimin e pyetjeve të provimit të dytë të maturës shtetërore, atë të Gjuhës Shqipe dhe Letësisë . Maturantët durrsakë, u mblodhën këtë të shtunë, jashtë mjediseve të Zyrës Vendore Arsimore në Durrës, ku protestuan për disa minuta.  Shkak është bërë provimi i Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë,  ku sipas tyre provimi ishte i ndërtuar me pyetje subjektive dhe disa alternativa që ishin përfshirë, nuk ishin pjesë e programit mësimor. Nxënësit kërkojnë rivlerësimin e provimit, mos vlerësim për pyetjet jashtë programit dhe uljen e pragut të vlerësimit.

Nga ana tjetër, për provimin e rradhës, atë të matematikës, maturantët durrsakë, kërkojnë që të shtohet koha e qëndrimit në provim.

Janë 2600 maturantë në Durrës, të cilët po i nënshtrohen provimeve të maturës shtetërore, që këtë vit  situata e COVID-19, i vuri në vështirësi,  pasi një pjesë të mirë të vitit shkollor nxënësit e zhvilluan me komunikim elektronik


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format