Nuk e di ende ku dëshiron të jetosh? Ta tregojnë yjet, shenjë më shenjë…


Yjet na sugjerojnë se cila është qendra më në sintoni me qenien tonë, qoftë vendbanim i përhershëm apo thjesht për pushime. Ka qytete që janë në gjendje të nxjerrin pjesën më të mirë tonën, qenien tonë të vërtetë, qytete ku ndihemi mrekullisht mirë që në momentin që marrim frymë. Në bazë të shenjës sonë të zodiakut, mund të zbulojmë se cili është qyteti ynë ideal, ai që na përfaqëson dhe na karakterizon më shumë se çdo tjetër. Horoskopi dhe yjet na rekomandojnë shtëpinë tonë të ardhshme ose, më thjesht, destinacionin tjetër për pushimet tona.

DASHI – Për një person të çmuar dhe aventuresk si ju, ju duhet një metropol i madh, një qytet që transmeton pasion dhe vitalitet, si Buenos Aires (kryeqyteti i Argjentinës). Është gjithashtu kryeqyteti i tangos, vallëzimit në të cilin mund të jepni më të mirën tuaj, duke nxjerrë në pah hijeshinë dhe sensualitetin tuaj. Ju mund ta zgjidhni këtë qytet si destinacionin tuaj për pushimet të ardhshme, me partnerin tuaj ose me miqtë tuaj më të afërt. Bukuria e saj, rezultat i shumë kulturave të ndryshme, do t’ju befasojë me kënaqësi.

DEMI – Nuk mund të heqësh dorë nga kënaqësitë e jetës, si ushqimi i mirë dhe seksi i mirë dhe për këtë arsye qyteti juaj ideal nuk mund të jetë tjetër, veçse ndonjë qytet italian. Napoli, me kuzhinën e saj të pasur dhe të shijshme, me picat e vërteta dhe banorët e saj të zjarrtë dhe të pasionuar, me siguri mund të plotësojë të gjitha nevojat tuaja. Të jetosh në mes të kaosit mund t’ju trembë fillimisht, por ju duhet një kohë shumë e shkurtër për t’u futur në magjinë kësaj toke aq të pasur dhe mikpritëse. Ju madje mund të vendosni të jetoni atje.

BINJAKËT – Ju jeni një person i çuditshëm dhe i gjallë: juve ju nevojitet një qytet i mbushur me stimuj, që di t’ju argëtojë me diçka inovative dhe origjinale. Edhe pse nuk jeni ndër miliarderët më të mëdhenj në botë, luksi i shfrenuar i Dubait ju magjeps dhe ideja që të kaloni disa ditë në një qytet ultra-modern mund të jetë një nga dëshirat tuaja më të mëdha. Studimi i kulturës arabe është një sfidë intelektuale për të cilën ju e nënshtroni veten me kënaqësi. Si një turist, ju dalloheni si llafazan dhe i shoqërueshëm.

GAFORRJA – Një person i butë dhe i ndjeshëm si ju mund të aspirojë vetëm në një nga qytetet më romantike në botë: Paris. Gjuha franceze është shumë tërheqëse dhe delikate dhe ju pëlqen ideja e shkëmbimit të disa fjalëve me shumë pronarë të dyqaneve më të famshme në qytet. Selfiet me partnerin tuaj në Kullën Eiffel janë një domosdoshmëri (dhe buzëqeshni edhe nëse jeni zënë). Asnjë qytet tjetër nuk ju jep mundësinë të vizitoni vende të shkëlqyera si Disneyland së bashku me familjen tuaj të dashur.

LUANI – Qyteti ideal për ju duhet të jetë me siguri madhështor dhe imponues, plot mrekulli për t’u zbuluar. Në Rusi mund të përjetoni bukuritë magjepsëse të Moskës, kulturën dhe zakonet e saj. Ka shumë atraksione që mund t’ju befasojnë shumë pozitivisht. Arkitektura bizantine e kupave gjigante të kishave ortodokse mund t’ju lërë pa fjalë. Sigurisht, për ju që e doni ngrohtësinë, është më mirë ta vizitoni atë në periudha kur moti është i butë (nga prilli deri në korrik).
VIRGJËRESHA – Për ju që jeni adhurues i përsosmërisë dhe rregullit, ju duhet një qytet avangardë, por super i organizuar si Tokio, në Japoni, ku duket se gjithçka është studiuar në një mënyrë të saktë dhe të hollësishme. Ideja për të ngrënë sushi “origjinale” ju tundon dhe konfirmoni se sushi i vërtetë nuk është ajo që ju propozojnë në supermarket ose në restorante jo-lokale. Një nga arsyet pse nuk mund ta humbni pa vizituar është se ajo është një nga qytetet më të sigurta në botë.

PESHORJA – Qyteti ideal për ju mund të jetë ajo e Princeshës Sissi: Vjenë, Austri. Pallati Schönbrunn, një pallat perandorak, është një mrekulli që nuk mund të heqësh dorë. Ju mbani shumë rend dhe pastërti, të cilat me siguri mund t’i gjeni në rrugët e këtij qyteti, që në fakt, është konsideruar gjithmonë si një nga më të jetuarit në botë. Ju gjithashtu e doni muzikën dhe ideja për të shkuar në vendin e shumë muzikantëve të famshëm ju entuziazmon. Për argëtim, gürtel plotëson nevojat tuaja shoqërore!

AKREPI – Për ju është thelbësore që një qytet të ketë diçka magjike dhe misterioze për të zbuluar. Praga, me bukuri gotike dhe të errët, mund t’ju kënaqte në çdo aspekt. Dallimi ndërmjet Qytetit të Vjetër dhe Qytetit të Ri ju ngre dhe ju bën të ndiheni mirë. Ju mund të vizitoni Kështjellën ose Varrezat hebraike me kureshtje, por ajo që ju tërheq më shumë është Ura e Çarls, me legjendën e statujave që vijnë në jetë gjatë natës. Ju gjithashtu e gjeni atë pak romancë që ndonjëherë doni të fshihni.

SHIGJETARI – Ju pëlqen të kaloni nëpër botë, duke njohur kultura dhe tradita të ndryshme nga tuajat. Keni nevojë për një metropol të madh si Londra, që ju ofron shumë mundësi, duke përfshirë atë të lëvizjes për të jetuar përgjithmonë. Adhuron të shohësh shumë njerëz nga grupe të ndryshme etnike në rrugë dhe madje thashethemet rreth familjes mbretërore të argëtojnë. Ndoshta kuzhina nuk është e jashtëzakonshme, por zakoni i çajit të pasdites ju çmend. Stili i jetesës që dëshironi është në majë të gishtave tuaj nëse doni atë!

BRICJAPI – Juve ju nevojitet një qytet i rregullt dhe i organizuar, ku ashpërsia juaj mund të konsiderohet një plus dhe jo një defekt. Berlini është qytet për ju, veçanërisht nëse jeni duke kërkuar mundësi të rëndësishme pune. Dikush e quan atë gri dhe të trishtuar, por është ashtu si ju: pas kësaj paraqitje të rreme, ajo fsheh një botë të mrekullueshme. Ju nuk e keni parasysh fare gri dhe mendoni se është një nga shumë aspekte që e bëjnë atë një nga qytetet më interesante në Europë (dhe ndoshta edhe në botë).

UJORI – Qyteti juaj ideal nuk mund të jetë tjetër, veçse ai më multikulturori në botë: Nju Jork. Në këtë qytet ju jepet mundësia për krijimtarinë dhe origjinalitetin tuaj, me sigurinë e përmbushjes së atyre mundësive të mëdha që asnjë qytet tjetër nuk ka qenë ndonjëherë në gjendje t’ju ofrojë. Statuja e Lirisë është një simbol që ju përfaqëson. Një nga arsyet pse ju magjeps bukuria e këtij metropoli, është ideja e të jetuarit në një rrokaqiell, që ju jep ndjesinë e të qenit pak më afër yjeve.

PESHQIT– Një qytet në det sigurisht që mund të jetë ideal për ata, si ju, të cilët duan të largohen nga shushurimi i valëve. Ju pëlqen të ëndërroni dhe ëndrra juaj mund të jetë vetëm të vizitoni Sydney, një metropol australian që është përcaktuar si i gjallë dhe romantik, ashtu si ju. Atraksionet janë të shumta, por ajo që ju godet më së shumti janë plazhet e bukura, ku mund të argëtoheni me surfing dhe ku mund të shijoni shfaqjen e ndonjë perëndimi të mahnitshëm magjik. Ngjyrat e këtij qyteti ju çmendin plotësisht!


Like it? Share with your friends!