Po për shqiptarët çfarë u vendos? BE publikon listën e vendeve ‘të sigurta’, kush do lejohet të udhëtojë drejt unionit


Bashkimi Evropian ka përpiluar listën me 14 vende, shtetasit e të cilave konsiderohen “të sigurt” për t’u lejuar të lëvizin brenda unionit nga 1 korriku, pavarësisht pandemisë. Por SH.B.A., Brazili dhe Kina janë jashtë kësaj liste dhe nuk quhen vende të sigurta. Ndërkohë që as Shqipëria, Kosova, e Maqedonia e Veriut nuk do të lejohen të lëvizin drejt vendeve të BE-së. Të tjera vende që do munden të udhëtojnë drejt BE-së përfshijnë Australinë, Kanada, Japoninë, Marokun dhe Korenë e Jugut. Sipas BBC-së, BE është e gatshme të shtojë Kinën në listë nëse qeveria kineze ofron një marrëveshje reciproke për udhëtarët e BE-së, thonë diplomatët. Kontrollet kufitare të BE janë hequr për qytetarët e unionit që udhëtojnë brenda bllokut. Megjithatë kjo listë është paraprake.


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format