Reforma zgjedhore. Kjo duket se është beteja e Bashës tashmë.


Partia Demokratike ka depozituar sot në Parlament kërkesën për ngritjen e një komisioni Ad-Hoc për Reformën Zgjedhore. Kreu i PD-së, lulzim Basha deklaroi se pa reformuar sistemin politik nuk do të ndryshojë asgjë në vend.
Shqetësimet kryesore të Partisë Demokratike që kanë të bëjnë me shitblerjen dhe manipulimin e votës, si dhe votimin e numërimin elektronik, do të diskutohen në një komision të Posaçëm që do të ngrihet në Parlament.
Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka bërë të ditur sot para mediave tre kushtet e Partisë Demokratike për kryerjen e Reformës Zgjedhore.
“Ne jemi të hapur për çdo model, – theksoi Basha, – por që ai model duhet të plotësojë patjetër këto tre kushte:
1. Votimin dhe numërimin elektronik
2. Të ulë rolin e kryetarëve të forcave politike në proces
3. Të forcojë rolin e qytetarëve në proces.
Reforma Zgjedhore synon dhënien fund manipulimit me zgjedhjet në Shqipëri. Parësore është nisja e Reformës Zgjedhore. Ne jemi të hapur për modelin por ajo duhet të plotësojë tre kushtet, sepse u takon gjithë qytetarëve. Ndaj duhet të angazhojmë gjithë qytetarët, botën akademike. Grupet akademike, për të dhënë kontributin e tyre dhe të jemi të vendosur që kjo reformë të mos ndalet. Lidhur me votën e emigrantëve, ajo është nismë e PD-së dhe ne nuk do të lejojmë që të kthehet në fasadë. Ndaj Reforma Zgjedhore përfshirë votimin dhe numërimin e lirë përfshin edhe objektivin tonë, për zgjedhje të lira. Kjo qeveri nuk do të ishte qeveri pa paratë e drogës, pa kriminelët, pa vullnetin për të blerë votat”, u shpreh Basha.
Marrëveshja e 18 majit u vra në zgjedhjet e 25 qershorit sepse objektivi ishin zgjedhjet e lira dhe të ndershme. Ne nisemi në këtë betejë duke pasur Edi Ramën përballë dhe jo në krah sepse ai u lëshua dhe këtë radhë në anën e tyre që ua mohojnë vullnetin qytetarëve përmes angazhimit të parave të pista dhe dhunës kriminale. Edi Ramën e konsiderojmë jo si aleat, por si vetë problemi. Ndaj këtë ne do ta bëjmë me të gjithë qytetarët.


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format