Shpëtojnë nga përmbytja e Shkumbinit qindra hektarë tokë, Çuçi inspekton investimin


Qindra hektarë tokë bujqësore dhe dy lagje të Cërrikut shpëtojnë nga përmbytja pas investimit në një pjesë të argjinaturës së lumit Shkumbin. Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi, ishte në Cërrik për të parë nga afër këtë ndërhyrje të domosdoshme për atë zonë.

“Kjo është një vepër që mbron jo vetëm qindra hektarë tokë, të cilat tashmë po marrin një zhvillim, por mbron nga përmbytja dy lagje të Cërrikut si “Ferma” dhe “Shelgu”.  Është një ndërhyrje që më në fund do të sistemojë këtë pjesë të shtratit të Shkumbinit, si dhe do të mbrojë prodhimin bujqësor të fermave këtu afër”, tha Çuçi.

Vlera e këtij investimi është 45 milionë lekë. Krahas rindërtimit të argjinaturës janë ngritur edhe disa penele mbrojtëse nga errozionit dhe përmbytja e tokave bujqësore.

ZYRA E SHTYPIT

MINISTRIA E BUJQËSISË DHE ZHVILLIMIT RURAL

 


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format