Studimi/ Ja sa shqiptarë përfituan nga Lotaria Amerikane nga 1993 deri në 2015!


Nga 201 etnitet që kanë të drejtë të aplikojnë për Lotarinë Amerikane, shqiptarët radhiten në vendin e pestë gjatë periudhës 1993-2015, si përfituesit më të mëdhenj. Përmes sistemit të Lotarisë Amerikane gjatë periudhës 1993-2015, plot 42.419 shqiptarë janë pajisur me Green Card në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Të përkthyer në shifra të tjera, 47.07 % e shqiptarëve që janë pajisur me Green Card në SHBA, kanë përfituar këtë gjë përmes Lotarisë Amerikane. Shqiptarët janë fitues në masën 4.5% mbi totalin e të gjithë fituesve, çka do të thotë se, thuajse 1 në 20 fitues lotarie ka qenë shqiptar.

Perqindjen më të lartë se vendi ynë kanë; Etiopia me 6.5%, Nigeria me 5.94%, Egjipti me 5.11 %, dhe Ukraina me 5.04%,.

 


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format