Tërmeti me magnitudë 3.6 i shkallës Rihter “shkund” Korçën dhe Çorovodën


Rikthehen lëkundjet sizmike në vend. Sipas EMSC-së, në orën 04:23 të mëngjesit të sotëm, një tërmet me magnitudë 3.6 i shkallës Rihter ka shkundur 2 qytetet, Korçën dhe Çorovodën. Mësohet se epiqendra ka qenë 17 km larg Çorovodës dhe 33 km larg Korçës. Lëkundjet kishin  0 thellësi dhe banorët i kanë ndjerë shumë. Fatmirësisht nuk ka pasur dëme materiale.

 

Më 25 qershor një tjetër tërmet me magnitudë 3.3 goditi Shqipërinë e Mesme. Lëkundjet u ndjenë në Tiranë, Shijak dhe Durrës. Ndërsa më 20 maj një tërmet me magnitudë 5.8 i shkallës Rihter ra në detin Mesdhe. Tërmeti kishte thellësi 10 kilometra dhe epiqendra ishte 240 km në jugperëndim të Methonis të Greqisë. Tërmeti që rezultoi tragjik ishte ai i 26 nëntor të vitit të kaluar, ku humbën jetën 51 viktima dhe mijëra të tjerë u lënduan.


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format