Zbulohet tjetër virus i rrezikshëm në Kinë, shkencëtarët: Mund të kthehet në pandemi


Një virus i ri që ka potencialin të bëhet pandemik është identifikuar në Kinë nga shkencëtarët, raporton BBC. Sipas të dhënave të shkencëtarëve kinezë, virusi është shfaqur te derrat, por studimet thonë se mund të infektojë edhe njerëzit. Kërkuesit janë të shqetësuar se mund të pësojë më shumë mutacione dhe të shpërndahet lehtësisht nga njeriu tek njeriu e të shkaktojë kështu një pandemi globale.  Pavarësisht se nuk është një problem imediat, thonë ata, ai ka të gjitha shanset të bëhet lehtësisht i përshtatshëm dhe të infektojë njerëzit dhe ka nevojë për monitorim të afërt.

 

Duke qenë se është i ri, njerëzit mund të kenë pak ose aspak imunitet ndaj virusit.


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format