6 vendet e vetme në rruzullin tokësor, ku dielli nuk perëndon ose lind për muaj të tërë!


Shqipëria është në një pozicion mjaft të ekuilibruar për sa i përket ditëve dhe stinëve, por disa vende janë paksa jashtë kësaj situate. Aq sa në shumë prej tyre dielli ose nuk perëndon kurrë ose nuk lind kurrë për muaj të tërë!

Por, cilat janë 6 nga vendet në mbarë botën ku ndodh kjo gjë?

ISLANDA

Nga 10 maji deri në fund të korrikut, dielli nuk perëndon kurrë në Islandë.

NORVEGJI

I njohur gjithashtu si Toka e Diellit të Mesnatës, Norvegjia nuk sheh kurrë një perëndim dielli për 76 ditë. Drita e ndritshme e diellit mbështjell të gjithë zonën për rreth 20 orë në ditë. Nga 10 prilli deri më 23 gusht, dielli shkëlqen pandërprerë në Svalbard, Norvegji, vendbanimi më verior në Evropë.

ALASKA

Në Alaskë, dielli nuk perëndon kurrë nga fundi i majit deri në fund të korrikut.

SUEDI

Dielli është gjithmonë sipër në Suedi gjysmën e vitit. Nga fillimi i majit deri në fund të gushtit, dielli perëndon në mesnatë dhe lind përsëri në katër të mëngjesit.

FINLANDA

Në shumicën e pjesëve të Finlandës, vendi i mijëra liqeneve dhe ishujve, dielli nuk perëndon për 73 ditë. Si rezultat, njerëzit në këto rajone flenë më pak në verë dhe më shumë në dimër, sepse janë vazhdimisht të ekspozuar ndaj rrezeve të diellit.

NUNAVUT, KANADA

Nunavut ndodhet në rajonin veriperëndimor të Kanadasë dhe merr rreth dy muaj rreze dielli të pandërprerë. Por në dimër, dielli nuk lind kurrë për një muaj në këtë rajon.

udhetime
10 vendet që nuk duhen vizituar kurrë
namib 1280×720
Një mister në shkretëtirën më të vjetër në botë
luvri 1 1280×720
10 muzetë që duhen parë njëherë në jetë
A2 CNN Newsletter
Regjistrohuni për të marrë newsletter-in e A2 CNN. Çdo javë në adresën tuaj.

Publikuar më: 1/6/2023, ora 08:10
Shqipëria është në një pozicion mjaft të ekuilibruar për sa i përket ditëve dhe stinëve, por disa vende janë paksa jashtë kësaj situate. Aq sa në shumë prej tyre dielli ose nuk perëndon kurrë ose nuk lind kurrë për muaj të tërë!

Por, cilat janë 6 nga vendet në mbarë botën ku ndodh kjo gjë?

ISLANDA

Nga 10 maji deri në fund të korrikut, dielli nuk perëndon kurrë në Islandë.

NORVEGJI

I njohur gjithashtu si Toka e Diellit të Mesnatës, Norvegjia nuk sheh kurrë një perëndim dielli për 76 ditë. Drita e ndritshme e diellit mbështjell të gjithë zonën për rreth 20 orë në ditë. Nga 10 prilli deri më 23 gusht, dielli shkëlqen pandërprerë në Svalbard, Norvegji, vendbanimi më verior në Evropë.

ALASKA

Në Alaskë, dielli nuk perëndon kurrë nga fundi i majit deri në fund të korrikut.

SUEDI

Dielli është gjithmonë sipër në Suedi gjysmën e vitit. Nga fillimi i majit deri në fund të gushtit, dielli perëndon në mesnatë dhe lind përsëri në katër të mëngjesit.

FINLANDA

Në shumicën e pjesëve të Finlandës, vendi i mijëra liqeneve dhe ishujve, dielli nuk perëndon për 73 ditë. Si rezultat, njerëzit në këto rajone flenë më pak në verë dhe më shumë në dimër, sepse janë vazhdimisht të ekspozuar ndaj rrezeve të diellit.

NUNAVUT, KANADA

Nunavut ndodhet në rajonin veriperëndimor të Kanadasë dhe merr rreth dy muaj rreze dielli të pandërprerë. Por në dimër, dielli nuk lind kurrë për një muaj në këtë rajon.


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format